O klubu

Počátky paraglidingu v KM sahají před rok 1989, kdy se většinou členové Aeroklubu Kroměříž a parašutisté vlekali horolezeckým lanem za autem nebo klubovým traktorem na klasických seskokových padácích. Až později někoho napadlo sešít dva devítikanály k sobě a vznikl jakýsi předchůdce legendárního Biguse.

Skutečný rozmach paraglidingu v Kroměříži ale nastal až v okamžiku, kdy nestor Zdeněk Hanák dovezl ze Švýcarska první skutečný paraglide Steibach. Pak už následovala klasika. Křídla jako Big M, Bumerang s laminátovými výztužemi v náběžné hraně, legenda jménem Cirus, Hawk atd. není zkušeným padáčkářům asi třeba představovat.

Do tohoto data lze také směřovat vznik první skupiny padáčkářů, kteří se tomuto sportu dodnes věnují a jsou zakládajícími členy klubu Paragliding Kroměříž. Patří k ním již zmiňovaný Zdeněk Hanák, Robert Scholaster, Petr Přikryl, Radek Brázdil a řada dalších.

Dnes je nás již 14 a stále se rošiřujeme. Našim mottem je „Paragliding je krásný sport, když se dělá hlavou“. Jsou mezi námi jak velmi zkušení piloti létající závody, tak i úplní začátečníci. Máme mezi sebou i rogalistu Ondru Pěluchu.

Protože Kroměříž leží v srdci rovinaté Hané, létáme většinou z odvijáku. Jsme hrdí na to, že odviják v Kroměříži systematicky provozujeme již od roku 1995 a patříme tak k jedním z prvních, kteří v ČR odviják vyvinuli a s úspěchem provozují dodnes. Naší základnou pro odvijákové létání je letiště Přerov – Bochoř (LKPO), dále letiště Kroměříž (LKKM) a další plochy v okolí Kroměříže.

Pořádáme rovněž výlety za létáním. Dostupné destinace v rámci ČR jsou zejména Beskydy, kde kopce jako Javorový, Javorník či Ondřejník – Skalka poskytují velký přeletový potenciál na různé směry větru. Zajímavé se jeví využití Hostýnských vrchů, zejména Chlum, Křídlo a Hostýn. Objevili jsme rovněž možnost startu z Chřibských vrchů, kde připadá v úvahu kopec v Lískovci. Samostatnou kapitolou je mez na Olšině, která je mekkou paraglidingu na Moravě a která je známá široké padáčkářské veřejnosti.

Samostatnou kapitolou jsou výjezdy do Alp. Naší srdcovou záležitostí jsou Julské Alpy a centrum Tolmin, kde jezdíme od roku 1994 pravidelně několikrát do roka. Mezi naše další oblíbená místa patří italské Dolomiti, kde podzimní létání na Marmoládě poskytuje nezapomenutelné zážitky. Velmi oblíbený terén je rovněž rakouský Greifenburg, slovinský Lijak, italské Meduno či Bassano.

Pokud Vás tento sport oslovil a máte zájem sdílet své zájmy se stejně postiženými lidmi, neváhejte se ozvat, rádi Vás mezi sebou přivítáme, naučíme Vás létat a zajistíme Vám i kompletní vybavení. Provozujeme bazar paraglidingobvého vybavení, od roku 2015 jsme výhradním importérem firmy OZONE pro Českou republiku, největšího světového výrobce vybavení pro paragliding a kitink na světě. Od roku 2021 jsme rovněž výhradním dovozcem společnosti Niviuk. Zprostředkujeme rovněž prodej a servis německého výrobce SKYWALK a rakouské NOVY.